  • SSA-LXB20SIW
SSA-LXB20SIW
advertisement
Manufacturer No:
SSA-LXB20SIW
HK JDW NO:
454-SSA-LXB20SIW
Package:
Datasheet:
Description:
LED Bars and Arrays 20 SEGMENT RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSA-LXB20SIW
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    40
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated
    2V
  • HTS Code
  • Power Rating
    105mW
  • Number of Functions
    20
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Bar - 20 Wide, DIP
  • Viewing Angle
    160°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED ARRAY
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    19.05mmx8.89mm
  • Forward Voltage
    2V
  • Luminous Intensity
    80 mcd
  • Lens Type
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    636nm
  • Overall Height
    8mm