  • SSL-LX20R6ID
SSL-LX20R6ID
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX20R6ID
HK JDW NO:
454-SSL-LX20R6ID
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
LED RED DIFFUSED 6CHIP JUMBO T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX20R6ID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    6V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    20.00mm Dia
  • Luminous Intensity
    35 mcd
  • Millicandela Rating
    35mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Forward Voltage-Max
    7.8V
  • Diameter
    20mm
  • Height
    13.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C