  • SSL-LX3054YD-12V
SSL-LX3054YD-12V
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX3054YD-12V
HK JDW NO:
454-SSL-LX3054YD-12V
Package:
Radial
Datasheet:
SSL-LX3054YD-12V
Description:
Standard LEDs - Through Hole Yellow 585nm 10mcd 12mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX3054YD-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    12mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Forward Voltage-Max
    12V
  • T-code
    T-1
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height
    5.25mm