  • SSL-LX5093GD-125
SSL-LX5093GD-125
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX5093GD-125
HK JDW NO:
454-SSL-LX5093GD-125
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Standard LEDs - Through Hole Green, 565nm Diffused
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX5093GD-125
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2001
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Subcategory
    Visible LEDs
    Standard
  • Power Dissipation
    105mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    150mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    30 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Forward Voltage-Max
    2.8V
  • Number of LEDs
    1
  • Dominant Wavelength
    565 nm
  • Diameter
    5.8928mm
  • Height
    12.5mm