  • SSP-3MB96U12G
SSP-3MB96U12G
advertisement
Manufacturer No:
SSP-3MB96U12G
HK JDW NO:
454-SSP-3MB96U12G
Package:
Datasheet:
SSP-3MB96U12G
Description:
LED .43" 3L BA9S 626NM RED WTR
Step5Bar-code shipping tag
SSP-3MB96U12G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
  • Lens Style
    Circular, Round
  • Luminous Intensity
    3.6 cd
  • Millicandela Rating
    12800mcd
  • Wavelength
    626nm
  • Number of LEDs
    3
  • Base Type
    Miniature Bayonet (BA9S)
  • Can Replace Lamps
    Multiple Miniature Bayonet Lamps
  • Display Height
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.433Dia x 1.063 H 11.00mmx27.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Red (x 3)
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • Power Rating
    105mW
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    30mA
  • Operating Supply Voltage
    12V