  • SSP-D29B9SUGC-12V
SSP-D29B9SUGC-12V
advertisement
Manufacturer No:
SSP-D29B9SUGC-12V
HK JDW NO:
454-SSP-D29B9SUGC-12V
Description:
LED DOME 10MM BA9S 574NM PGREEN
Step5Bar-code shipping tag
SSP-D29B9SUGC-12V
    Select All
  • Wavelength
    574nm
  • Number of LEDs
    1
  • Base Type
    Miniature Bayonet (BA9S)
  • Can Replace Lamps
    Multiple Miniature Bayonet Lamps
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2002
  • Series
    Poly-Leds™
  • Size / Dimension
    0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • Voltage - Rated
    12V
  • Power Rating
    310mW
  • Current Rating
    12mA
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Configuration
    Single
  • Forward Current
    12mA