  • SST25PF040CT-40I/NP
SST25PF040CT-40I/NP
advertisement
Manufacturer No:
SST25PF040CT-40I/NP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25PF040CT-40I/NP
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Description:
SST25 Memory IC SST25 Series SST25PF040C 3mm mm
Quantity:
In Stock : 3070
Step5Bar-code shipping tag
SST25PF040CT-40I/NP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST25
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SST25PF040C
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Supply Current-Max
    0.015mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3.3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Reverse Pinout
    NO
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    2mm