  • SST25VF040B-50-4C-S2AF
SST25VF040B-50-4C-S2AF
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF040B-50-4C-S2AF
HK JDW NO:
536-SST25VF040B-50-4C-S2AF
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25VF040B 4 Mb kb 5.4mm mm 20mA mA 1b b
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF040B-50-4C-S2AF
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    SST25
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST25VF040B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    15mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    8 ns
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    4MX1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    1b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height
    1.91mm
  • Length
    5.4mm
  • Width
    5.4mm