  • SST25VF080B-80-4C-SAE
SST25VF080B-80-4C-SAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF080B-80-4C-SAE
HK JDW NO:
536-SST25VF080B-80-4C-SAE
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25VF080B 8 Mb kb 4.9mm mm 20mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 16082
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF080B-80-4C-SAE
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25VF080B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    25mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    6 ns
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm