  • SST26VF016B-104I/SM
SST26VF016B-104I/SM
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF016B-104I/SM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST26VF016B-104I/SM
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
3/3.3V V Surface Mount SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF016B 16 Mb kb 5.26mm mm 8mA mA
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF016B-104I/SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    SST26 SQI®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST26VF016B
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    16MX1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000025A
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Page Size
    256B
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Reverse Pinout
    NO
  • Height
    2.03mm
  • Length
    5.26mm
  • Width
    5.25mm