  • SST26VF016B-104V/SM
SST26VF016B-104V/SM
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF016B-104V/SM
HK JDW NO:
536-SST26VF016B-104V/SM
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF016B 5.26mm mm
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF016B-104V/SM
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    SST26 SQI®
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST26VF016B
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    16MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Standby Current-Max
    0.000025A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Reverse Pinout
    NO
  • Length
    5.26mm
  • Height Seated (Max)
    2.03mm
  • Width
    5.25mm