  • ST10S008V4BR1800
ST10S008V4BR1800
advertisement
Manufacturer No:
ST10S008V4BR1800
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-ST10S008V4BR1800
Package:
Datasheet:
ST10S008V4BR1800
Description:
Memory Card Connectors microSD PUSH-PUSH LOW PROFILE 1.25MM H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST10S008V4BR1800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pitch
    1.1mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Card Type
    Secure Digital - microSD™
  • Insulation Resistance
    1Ohm
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Height
    1.25mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Height Above Board
    0.049 1.25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Standard, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Resin
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    ST10
  • Feature
    Switch
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    10V