  • ST16C554DIJ68-F
ST16C554DIJ68-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C554DIJ68-F
HK JDW NO:
3417-ST16C554DIJ68-F
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
5V V 24.33mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 24.33mm mm CMOS 68 260 68
Purchasing and Inquiry
ST16C554DIJ68-F Overview
There is a cost-effective package PLCC available.Transmission is carried out over 4 channels.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.The configuration uses 68 terminations.The device operates at 5V voltage.A total of 4 serial I/Os are used to communicate data.An IC with 68 pins is what this device is.UART falls under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers because of a series of similarUARTies.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.The configuration of this device is based on the 68 pins.The way of mounting it is Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy by keeping the supply voltage below 5.5V.Having a voltage higher than 2.97V can ensure reliability.To ensure high efficiency, it operates at 5V supply voltage.
ST16C554DIJ68-F Features
4 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
ST16C554DIJ68-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C554DIJ68-F UARTs applications.
  • Factory automation and process control
  • Portable Appliances
  • Handheld Computers
  • Infrared Transceivers
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • GPS Systems
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular data devices
  • White goods
  • GPS Devices
Step5Bar-code shipping tag
ST16C554DIJ68-F
    Select All
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height
    3.68mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    24.33mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    5A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    6mA