  • ST6-24B20
ST6-24B20
advertisement
Manufacturer No:
ST6-24B20
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST6-24B20
Package:
Datasheet:
ST6-24B20
Description:
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST6-24B20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST6-24B20.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.8lb 362.87g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx47.24mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    57.15mm X 47.244mm X 36.576mm
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.6A Series 800mA
  • Power - Max
    20VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    20 VA
  • Height
    36.58mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    47.244mm