  • STB75NH02LT4
STB75NH02LT4
advertisement
Manufacturer No:
STB75NH02LT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STB75NH02LT4
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STB75NH02LT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 8m Ω @ 30A, 10V ±20V 2050pF @ 15V 22nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 1965
Step5Bar-code shipping tag
STB75NH02LT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    STripFET™ III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    75A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STB75N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    80W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    80W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.8V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2050pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    22nC @ 5V
  • Rise Time
    200ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Turn-Off Delay Time
    18 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.014Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    24V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A