  • STD27N3LH5
STD27N3LH5
advertisement
Manufacturer No:
STD27N3LH5
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STD27N3LH5
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STD27N3LH5
Purchasing and Inquiry
STD27N3LH5 Description
STD27N3LH5 Features
  • Low on-state resistance
  • Low switching gate charge
  • High avalanche ruggedness
  • Supplied in the TO-220 package
  • Unique STripFET?V technology
STD27N3LH5 Applications
  • Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
STD27N3LH5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    STripFET™ V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    19mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD27N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    30W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    30W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    19m Ω @ 13.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    475pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    27A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    4.6nC @ 5V
  • Rise Time
    22ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±22V
  • Fall Time (Typ)
    2.8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    27A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    22V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    108A