  • STD30PF03LT4
STD30PF03LT4
advertisement
Manufacturer No:
STD30PF03LT4
HK JDW NO:
761-STD30PF03LT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 28m Ω @ 12A, 10V ±16V 1670pF @ 25V 28nC @ 5V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 15083
Step5Bar-code shipping tag
STD30PF03LT4
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    28mOhm
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    -24A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Power Dissipation-Max
    70W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    70W
  • Turn On Delay Time
    64 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    28m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1670pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    24A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28nC @ 5V
  • Rise Time
    122ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    26 ns
  • Turn-Off Delay Time
    36 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    24A
  • Threshold Voltage
    -1V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    96A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    850 mJ
  • Nominal Vgs
    1 V
  • Height
    2.4mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm