  • STF17NF25
STF17NF25
advertisement
Manufacturer No:
STF17NF25
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STF17NF25
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STF17NF25
Description:
MOSFET N-CH 250V 17A TO-220FP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STF17NF25
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STF17NF25.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    8.8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 8.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29.5nC @ 10V
  • Rise Time
    17.2ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8.8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    21 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    8.5A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    250V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    68A
  • Nominal Vgs
    3 V
  • Height
    16.4mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    165mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Base Part Number
    STF17
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    25W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    25W