  • STGB10NB37LZ
STGB10NB37LZ
advertisement
Manufacturer No:
STGB10NB37LZ
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGB10NB37LZ
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB10NB37LZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGB10NB37LZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    20A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    440V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.2V
  • Turn On Time
    860 ns
  • Test Condition
    328V, 10A, 1k Ω, 5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 4.5V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    17800 ns
  • Gate Charge
    28nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    1.3μs/8μs
  • Switching Energy
    2.4mJ (on), 5mJ (off)
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    2.4V
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    9.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    VOLTAGE CLAMPING
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STGB10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    125W