  • STGB20NB37LZ
STGB20NB37LZ
advertisement
Manufacturer No:
STGB20NB37LZ
HK JDW NO:
761-STGB20NB37LZ
Step5Bar-code shipping tag
STGB20NB37LZ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ESD PROTECTED
  • Max Power Dissipation
    200W
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STGB20
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    200W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    375V
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    425V
  • Turn On Time
    2900 ns
  • Test Condition
    250V, 20A, 1k Ω, 4.5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 4.5V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    15000 ns
  • Gate Charge
    51nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    2.3μs/2μs
  • Switching Energy
    11.8mJ (off)
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    2V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ