  • STGD10NC60SDT4
STGD10NC60SDT4
advertisement
Manufacturer No:
STGD10NC60SDT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGD10NC60SDT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STGD10NC60SDT4
Description:
Quantity:
In Stock : 34879
Step5Bar-code shipping tag
STGD10NC60SDT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ULTRA FAST
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STGD10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    60W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    18A
  • Reverse Recovery Time
    22 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    22.5 ns
  • Test Condition
    390V, 5A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.65V @ 15V, 5A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    560 ns
  • Gate Charge
    18nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    25A
  • Td (on/off) @ 25°C
    19ns/160ns
  • Switching Energy
    60μJ (on), 340μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.75V