  • STGD19N40LZ
STGD19N40LZ
advertisement
Manufacturer No:
STGD19N40LZ
HK JDW NO:
761-STGD19N40LZ
Datasheet:
STGD19N40LZ
Description:
IGBT 20V 40A DPAK
Step5Bar-code shipping tag
STGD19N40LZ
  • Test Condition
    300V, 10A, 1k Ω, 5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.5V @ 4.5V, 10A
  • Gate Charge
    17nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    650ns/13.5μs
  • Height
    2.4mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGD19
  • Input Type
    Logic
  • Power - Max
    125W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.5V
  • Max Collector Current
    25A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    390V
  • Max Breakdown Voltage
    390V