  • STK15C88-NF25
STK15C88-NF25
advertisement
Manufacturer No:
STK15C88-NF25
HK JDW NO:
217-STK15C88-NF25
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V Surface Mount 28 Pin Memory IC STK15C88 256 kb kb 17.905mm mm 97mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
STK15C88-NF25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STK15C88
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    97mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    25ns
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.0015A
  • Access Time (Max)
    25 ns
  • Word Size
    8b
  • Length
    17.905mm
  • Height Seated (Max)
    2.67mm