  • STL60N10F7
STL60N10F7
advertisement
Manufacturer No:
STL60N10F7
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STL60N10F7
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL60N10F7
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 18m Ω @ 6A, 10V 1640pF @ 50V 25nC @ 10V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 5780
Step5Bar-code shipping tag
STL60N10F7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    DeepGATE™, STripFET™ VII
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    18mOhm
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STL60
  • Power Dissipation-Max
    5W Ta 72W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    15.2 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    18m Ω @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1640pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    46A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25nC @ 10V
  • Rise Time
    16.8ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    24 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    46A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Height
    950μm
  • Length
    5.4mm
  • Width
    6.35mm