  • STL60P4LLF6
STL60P4LLF6
advertisement
Manufacturer No:
STL60P4LLF6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STL60P4LLF6
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL60P4LLF6
Purchasing and Inquiry
STL60P4LLF6 Description
STL60P4LLF6 Features
? minimal on-resistance
? Minimal gate fee
? Extreme avalanche toughness
? Low power loss at the gate drive
STL60P4LLF6 Applications
Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
STL60P4LLF6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    STripFET™ F6
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STL60
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    100W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    49.4 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    14m Ω @ 6.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA (Min)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3525pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    34nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    170 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.019Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V
  • Height
    950μm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    5.4mm