  • STM03711500PCN
STM03711500PCN
advertisement
Manufacturer No:
STM03711500PCN
HK JDW NO:
790-STM03711500PCN
Package:
Datasheet:
STM03711500PCN
Purchasing and Inquiry
STM03711500PCN Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.Its mounting type is Free Hanging (In-Line).A Bulk case is used to package the product.The product belongs to the DUALOBE, Nanonics Series.It has 37 pins.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.Temperatures below -200°C are required for this device to operate.There's a Free Hanging, Panel mount on the part.
STM03711500PCN Features
DUALOBE, Nanonics series
STM03711500PCN Applications
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Datacom
  • Refrigeration control
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
STM03711500PCN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging, Panel
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    37
  • Dielectric Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DUALOBE, Nanonics
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -200°C
  • Number of Rows
    2
  • Contact Type
    Signal
  • Pitch
    630μm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.11mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Wire Gauge
    30 AWG
  • Row Spacing
    1.016 mm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock
  • ELV
    Compliant
  • Wire/Cable Type
    Discrete
  • Connector Style
    D-Type, Nano-D
  • Wire/Cable Gauge
    30 AWG
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Preloaded
    Yes
  • Length
    16.72mm