  • STM32F058T8Y6TR
STM32F058T8Y6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F058T8Y6TR
HK JDW NO:
761-STM32F058T8Y6TR
Package:
36-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
STM32F058T8Y6TR
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F05 1.8V 36-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 17329
Step5Bar-code shipping tag
STM32F058T8Y6TR
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    36-UFBGA, WLCSP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F05
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 13x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Length
    2.703mm
  • Width
    2.605mm