  • STM32F101R6T6ATR
STM32F101R6T6ATR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F101R6T6ATR
HK JDW NO:
761-STM32F101R6T6ATR
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32F101R6T6ATR
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F101 64 Pin 36MHz 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 2257
Step5Bar-code shipping tag
STM32F101R6T6ATR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32F1
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    444mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    36MHz
  • Base Part Number
    STM32F101
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    16
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm