  • STM32F303K8T6
STM32F303K8T6
advertisement
Manufacturer No:
STM32F303K8T6
HK JDW NO:
761-STM32F303K8T6
Package:
32-LQFP
Datasheet:
STM32F303K8T6
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F303 32 Pin 72MHz 3.3V 32-LQFP
Quantity:
In Stock : 2283
Step5Bar-code shipping tag
STM32F303K8T6
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F3
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    72MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F303
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 9x12b; D/A 3x12b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm