  • STM32F303R8T6TR
STM32F303R8T6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F303R8T6TR
HK JDW NO:
761-STM32F303R8T6TR
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32F303R8T6TR
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F303 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 1394
Step5Bar-code shipping tag
STM32F303R8T6TR
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32F3
  • Number of Terminations
    64
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F303
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    51
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 15x12b; D/A 1x12b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm