  • STM32F407VGT6
STM32F407VGT6
advertisement
Manufacturer No:
STM32F407VGT6
HK JDW NO:
761-STM32F407VGT6
Package:
100-LQFP
Datasheet:
STM32F407VGT6
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F407 100 Pin 168MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2659
Purchasing and Inquiry
STM32F407VGT6 Overview
The STM32F407VGT6 Microcontroller is based on the high-performance ARM Cortex-M4 32-bit RISC core, running at up to 168MHz.  STM32F407VGT6 Microcontroller also executes a full set of DSP instructions, and includes a memory protection unit to enhance application security. The STM32F407VGT6 incorporates high-speed embedded memory (flash memory up to 1Mbyte, up to 192Kbyte SRAM), up to 4Kbyte spare SRAM, and an enhanced range of input For output, external devices are connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
STM32F407VGT6 Features
  • Memories
    Up to 1 Mbyte of Flash memory
    Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
    Flexible static memory controller supporting Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
    General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
    True random number generator
    CRC calculation unit
  • 2 × 12 digital-to-analog converters
  • 3 × 12-bit, 2.4MSPS ADCs
  • 32kHz oscillator for real time clock with calibration
  • 4MHz to 26 MHz crystal oscillator
  • Clock, Reset and Power Management
  • debug mode
  • Flexible static memory controller supports compact flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
  • Generic DMA controller, supporting FIFO and bursting.
  • Internal 16 MHz factory trimmed RC (1% accuracy)
  • Internal 32kHz RC with calibration
  • LCD parallel interface, 8080/6800 mode
  • Sleep, Stop and Standby Modes
  • Up to 136 fast I/Os, up to 84MHz
  • Up to 138 5V inputs and outputs
  • Up to 140 I/O ports with interrupt capability
  • Up to 15 communication interfaces
  • Up to 17 timers
  • VBAT powered real time clock, 20 x 32 bit backup power
STM32F407VGT6 Applications
  • Clock and Timing
  • Embedded Design and Development
  • Imaging
  • Video and Vision
  • Industrial
  • Motor Drive and Control
  • Multimedia
  • Portable Equipment
  • Sensing and Instrumentation
  • Medical
  • Motor drive and application control
  • Medical equipment
  • Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
  • Printers, and scanners
  • Alarm systems, video intercom, and HVAC
  • Home audio appliances
Step5Bar-code shipping tag
STM32F407VGT6
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Manufacturer Package Identifier
    1L_ME_V5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F4
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    168MHz
  • Base Part Number
    STM32F407
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    82
  • RAM Size
    192K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    14
  • Address Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    3
  • Number of Ethernet Channels
    1
  • Height
    1.45mm
  • Length
    14.2mm
  • Width
    14.2mm