  • STM32L051K6
STM32L051K6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L051K6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L051K6
Description:
Microcontroller 3V
Quantity:
In Stock : 11626
Step5Bar-code shipping tag
STM32L051K6
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    32 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Supply Current-Max
    6.8mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    8192
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Number of DMA Channels
    7
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    5mm