  • STM32L052K6U7
STM32L052K6U7
advertisement
Manufacturer No:
STM32L052K6U7
HK JDW NO:
761-STM32L052K6U7
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L052K6U7
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L052 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4174
Step5Bar-code shipping tag
STM32L052K6U7
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L052
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 10x12b; D/A 1x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    5mm