  • STM32L072CZT6
STM32L072CZT6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L072CZT6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L072CZT6
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32L072CZT6
Description:
192KB 192K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L072 3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 5445
Step5Bar-code shipping tag
STM32L072CZT6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Converter
    A/D 10x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    196608
  • EEPROM Size
    6K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L072
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    20K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz