  • STM32L151R8H6A
STM32L151R8H6A
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151R8H6A
HK JDW NO:
761-STM32L151R8H6A
Package:
64-TFBGA
Datasheet:
STM32L151R8H6A
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-TFBGA
Quantity:
In Stock : 3944
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151R8H6A
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    64-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    308mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Number of Programmable I/O
    50
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm