  • STM8L151K6T3
STM8L151K6T3
advertisement
Manufacturer No:
STM8L151K6T3
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM8L151K6T3
Package:
32-LQFP
Datasheet:
STM8L151K6T3
Description:
32KB 32K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8L EnergyLite Series STM8L 32 Pin 16MHz 3V 32-LQFP
Purchasing and Inquiry
STM8L151K6T3 Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 32-LQFP package. Surface Mount is the way to mount it. A package of Tray contains it. The device has a STM8 core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. There are 30 I/Os on it, which makes it a very simple device. A component with the same part number as STM8L can be compared to other similar components. This device has terminals at QUAD. As far as terminations are concerned, there are 32 terminations present. It is a member of the STM8L EnergyLite series of electrical components. This is due to the fact that the supply voltage is 3V, resulting in high efficiency. The type of memory used for data storage is FLASH, ROM. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. A number of 32 pins are used to construct it. According to Surface Mount, it is mounted. This device has a total of 32 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. The devices have a memory size of 32kB that can be used to store programs and data. A maximum supply current of 80mA is set. A 1.8/3.3V source is used for powering it. It is highly efficient when it works at a frequency of 16MHz. It appears that there are 4 timers/counters in use. This part is part of the ST8 family of CPUs. Vsup should be kept above 1.65V for normal operation. An oscillator type Internal is required for it to work.
STM8L151K6T3 Features
32-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
STM8L151K6T3 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM8L151K6T3 Microcontroller applications.
  • Vacuum cleaners
  • Home appliances
  • Telephone sets
  • Blood pressure monitors
  • Current meter
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Missile control
  • Toys
  • DDC control
  • Laminators
Step5Bar-code shipping tag
STM8L151K6T3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM8L EnergyLite
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    288mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STM8L
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    30
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH, ROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    STM8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    80mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 22x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    ST8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm