  • STP12NM50N
STP12NM50N
advertisement
Manufacturer No:
STP12NM50N
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STP12NM50N
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STP12NM50N
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380m Ω @ 5.5A, 10V ±25V 940pF @ 50V 30nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 25470
Step5Bar-code shipping tag
STP12NM50N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MDmesh™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    380mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    11A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STP12
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    100W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    100W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    940pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    14 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Threshold Voltage
    3V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A
  • Isolation Voltage
    2.5kV