  • STP16N50M2
STP16N50M2
advertisement
Manufacturer No:
STP16N50M2
HK JDW NO:
761-STP16N50M2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STP16N50M2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 280m Ω @ 6.5A, 10V ±25V 710pF @ 100V 19.5nC @ 10V 500V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1996
Step5Bar-code shipping tag
STP16N50M2
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MDmesh™ M2
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STP16N
  • Power Dissipation-Max
    110W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280m Ω @ 6.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    710pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    19.5nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Continuous Drain Current (ID)
    13A