  • STP80NF55-06FP
STP80NF55-06FP
advertisement
Manufacturer No:
STP80NF55-06FP
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STP80NF55-06FP
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STP80NF55-06FP
Description:
MOSFET N-CH 55V 60A TO-220FP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STP80NF55-06FP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Base Part Number
    STP80N
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    45W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    45W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    27 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.5m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    189nC @ 10V
  • Rise Time
    155ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    65 ns
  • Turn-Off Delay Time
    125 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Threshold Voltage
    3V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0065Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • Height
    9.3mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm