  • STPS40SM80CFP
STPS40SM80CFP
advertisement
Manufacturer No:
STPS40SM80CFP
HK JDW NO:
761-STPS40SM80CFP
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STPS40SM80CFP
Step5Bar-code shipping tag
STPS40SM80CFP
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS40
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 20A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    850mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A
  • Height
    16.4mm
  • Length
    10.7mm
  • Width
    4.9mm