  • STPS61L60CT
STPS61L60CT
advertisement
Manufacturer No:
STPS61L60CT
HK JDW NO:
761-STPS61L60CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STPS61L60CT
Step5Bar-code shipping tag
STPS61L60CT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS61
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    660mV @ 30A
  • Forward Current
    60A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    660mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Peak Reverse Current
    800μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V