  • STPS80H100CY
STPS80H100CY
advertisement
Manufacturer No:
STPS80H100CY
HK JDW NO:
761-STPS80H100CY
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STPS80H100CY
Purchasing and Inquiry
STPS80H100CY Overview
In operation, this device will be set to 940mV volts forward.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 400A should be the rule.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 40A.There can be a current drawn from this part of 80A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 20μA.Its maximal reverse leakage current is 20μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
STPS80H100CY Features
940mV forward voltage
a peak voltage of 20μA
a reverse voltage peak of 20μA
STPS80H100CY Applications
There are a lot of STMicroelectronics STPS80H100CY applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Battery chargers
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
STPS80H100CY
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Q Automotive
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    80A
  • Base Part Number
    STPS80
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 40A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    400A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Forward Voltage
    940mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    400A
  • Height
    20.3mm
  • Length
    15.9mm
  • Width
    5.3mm