  • STPS8L30DEE-TR
STPS8L30DEE-TR
advertisement
Manufacturer No:
STPS8L30DEE-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPS8L30DEE-TR
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
STPS8L30DEE-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS8L30DEE-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STPS8L
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    FAST RECOVERY POWER
  • Forward Voltage
    570mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Height
    1.05mm
  • Length
    3.4mm
  • Width
    3.4mm