  • STPSC10H12G-TR
STPSC10H12G-TR
advertisement
Manufacturer No:
STPSC10H12G-TR
HK JDW NO:
761-STPSC10H12G-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STPSC10H12G-TR
Step5Bar-code shipping tag
STPSC10H12G-TR
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECOPACK®
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPSC10
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    725pF @ 0V 1MHz