  • STPSC20H065CWY
STPSC20H065CWY
advertisement
Manufacturer No:
STPSC20H065CWY
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPSC20H065CWY
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STPSC20H065CWY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPSC20H065CWY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPSC20
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    650V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    650V