  • STS15N4LLF3
STS15N4LLF3
advertisement
Manufacturer No:
STS15N4LLF3
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STS15N4LLF3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
STS15N4LLF3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5m Ω @ 7.5A, 10V ±16V 2530pF @ 25V 28nC @ 4.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 64028
Step5Bar-code shipping tag
STS15N4LLF3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5mOhm
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STS15
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.7W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.7W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5m Ω @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28nC @ 4.5V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    62 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7.5A
  • Threshold Voltage
    1V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    60A