  • STTH10002TV1
STTH10002TV1
advertisement
Manufacturer No:
STTH10002TV1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STTH10002TV1
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STTH10002TV1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH10002TV1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Output Current
    150A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    50A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    750A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    65 ns
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    750A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    750A
  • Recovery Time
    65 ns
  • Height
    9.1mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    45pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Current Rating
    100A
  • Base Part Number
    STTH10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)