  • STTH1R02U
STTH1R02U
advertisement
Manufacturer No:
STTH1R02U
HK JDW NO:
761-STTH1R02U
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
STTH1R02U
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH1R02U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STTH1R02U.
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    STTH1
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1.5A
  • Forward Current
    1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    60A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    30 ns
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • RMS Current (Irms)
    50A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    60A
  • Recovery Time
    30 ns
  • Natural Thermal Resistance
    30 °C/W
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.95mm