  • STTH30L06W
STTH30L06W
advertisement
Manufacturer No:
STTH30L06W
HK JDW NO:
761-STTH30L06W
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
STTH30L06W
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.55V @ 30A 175°C Max 25μA @ 600V 2-Termination Tube DO-247-2 (Straight Leads) Through Hole
Quantity:
In Stock : 37103
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
STTH30L06W
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    STTH30
  • Pin Count
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Output Current
    30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    160A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    300A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    300A
  • Recovery Time
    90 ns
  • Height
    20.15mm
  • Length
    15.75mm
  • Width
    5.15mm