  • STTH30R04DY
STTH30R04DY
advertisement
Manufacturer No:
STTH30R04DY
HK JDW NO:
761-STTH30R04DY
Package:
TO-220-2
Datasheet:
STTH30R04DY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH30R04DY
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.000006g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Max Surge Current
    280A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    280A
  • Recovery Time
    24 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    400V